Süleyman Buğra Yürüyor
Balıkesir'de, doğum sırasında beyni oksijensiz kalan Süleyman Buğra, 6 yıllık çabanın ardından "uzay terapisi" yöntemiyle hayata ilk adımını attı. Anne Özlem Saraç "Bu, bizim için en büyük mutluluk" dedi...

'Uzay terapisi'yle ilk adım

  • 15.05.2012  SABAH GAZETESİ

Balıkesir'de, doğum sırasında beyni oksijensiz kalan Süleyman Buğra, 6 yıllık çabanın ardından "uzay terapisi" yöntemiyle hayata ilk adımını attı. Anne Özlem Saraç "Bu, bizim için en büyük mutluluk" dedi

Özlem -Mesut Saraç çiftinin 6 yıl önce dünyaya gelen 2'nci çocukları Süleyman Buğra Saraç, hayata gözlerinin açtığı sırada oksijensiz kalarak beyin felci geçirdi. Saraç ailesi, 6 aylık olmasına rağmen Süleyman Buğra'nın kendi başına oturamaması üzerine gittikleri doktor tarafından oğullarının rahatsızlığını öğrendi. Aile yıkıldı ancak umudunu da kesmedi.

'KAHROLUYORDUM'
Çocuklarının yürüyüp konuşabilmesi için çalmadık kapı bırakmayan aile, minik yavrularını yıllar boyu onlarca doktora götürdü. 4 yıl önce özel bir eğitim merkezine götürülen Buğra fizyoterapist Hakan Kaygusuz tarafından 4 yıl boyunca özel fizik tedavi gördü. Özel yöntemler uygulanan Süleyman Buğra hayata ilk adımını atmayı başardı. Bu adım, ailesi ve doktorlarını sevince boğdu. Oğlunun ilk adımlarını göz yaşlarıyla izleyen ev hanımı Özlem Saraç "6 yıl önce Süleyman'ın beyin felci olduğunu öğrenince hayatımız karardı. Evladımın durumuna kahroluyordum. Ama umutlarımı hiç kaybetmedim. Hep gözyaşlarıyla Allah'a dua ediyordum. Bugünleri bize yaşattığı için Allah'a binlerce kez şükür ediyorum" dedi. Fizyoterapist Hakan Kaygusuz da Süleyman Buğra'nın kendilerine geldiğinde ayağa kalkamadığını ve dik duramadığını belirterek uygulanan özel fizik tedavi ve "uzay terapisi" yöntemleriyle ilk adımlarını atmaya başladığını söyledi.


KAS GEVŞETME AMELİYATI

Süleyman Buğra'ya germe egzersizleri, özel germe masajları, kuvvetlendirme egzersizleri ve denge egzersizleri uyguladıklarını belirten Kaygusuz "Süleyman hastanede kas gevşetme ameliyatı geçirdi. Daha sonra merkezimizde yapılan fizik tedaviyle hem yürümeye başladı hem de 'anne-baba' gibi temel kelimeleri konuşmaya başladı. Umut ediyoruz ki, Süleyman Buğra tedavisinin sonunda hem çok iyi yürüyebilecek hem de konuşacak" diye konuştu.

UZAY TERAPİSİ NEDİR?

UZAY Terapisi'nde hastaların özel kemer ve askılarla, ağırlığı alınmış halde havada dengede durması sağlanıyor. Hasta, boşlukta bağımsız hareket edip sıçramaya başlıyor. Hastaya özgüven sağlıyor ve gerçek hayatta adım atması için güç veriyor.
Okunma Sayysy : 4371


Yeni Gülen Yüzler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ltd. Şti.  
Plevne Mah. 32 Karesi Cad. No:5   Altıeylül / BALIKESİR